Nasza Eko-pracownia

W maju 2016 roku nasza szkoła złożyła wniosek w ramach konkursu pn. "Nasza Eko-pracownia" do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi o dofinansowanie na utworzenie eko-pracowni "Pozwólmy wróblom ćwierkać" w Katolickiej Szkole Podstawowej.

Całość zadania wyniosła 40.794,-zł, a z WFOŚiGW w Łodzi otrzymaliśmy dotację w wys.34.629,-zł.

Z nowej pracowni będą korzystać uczniowie klas I-III, IV-VI oraz klas I-III gimnazjum.
      Z pomocy dydaktycznych zakupiliśmy: z
estaw do badania wody, zestaw do badania powietrza, zestaw do badania gleby, astronomia w praktyce – zestaw badawczy, mikroskop biologiczny LED (8 szt), mikroskop stereoskopowy (2 szt), mikroskop biologiczny dla nauczyciela z kamerą USB, zestaw narzędzi preparacyjnych, preparaty roślinne (30 szt), preparaty zoologiczne (30 szt), preparaty tkankowe (30 szt), bakterie zestaw (zestaw 23 preparatów), mchy, porosty, wątrobowce i grzyby (zestaw 25 preparatów), szkiełka podstawowe – krawędzie szlifowane, jednostronnie matowiona jedna końcówka (4 szt), szkiełka nakrywkowe kwadratowe, zestaw szkła laboratoryjnego, pałeczka elektrostatyczna ebonitowa – wełna ( 3 szt), zestaw kamertonów, komplet do elektromagnetyzmu, kości - przekrój na tablicy, komórka nerwowa - przekrój na tablicy, wirus - 4 modele, słupek i pręcik - przekrój na tablicy, szkielet człowieka 170 cm, skóra - model na podstawie, oko, powiększenie 6x - 7 części, serce - ruchowe części, liść – struktura, łodyga rośliny jednoliściennej, łodyga roślny dwuliściennej, ucho powiększenie 3x - 4 części, kwiat brzoskwini, neuron – komórka nerwowa, organelle komórkowe - 6 części, model ruchu obiegowego ziemi, model wulkanu, globus fizyczny 22 cm średnicy (10 szt), skały i minerały – zestaw 50 szt, systematyka stawonogów – 6 okazów, typy kwiatostanów, pszczoła – rozwój i produkty, żaba – rozwój, rzędy owadów – zestaw , szkodniki owadzie – zestaw, owady pożyteczne – zestaw, systaemy korzeniowe – 4 typy, paproć – rozwój, chrząszcz – elelmenty budowy owada, motyl – rozwój , sosna – rozwój, Polska – mapa fizyczna, mapa Polska – ochrona przyrody, z mapą do ćwiczeń, Europa – mapa ogólnogeograficzna z mapą do ćwiczeń, plansze interaktywne – szkoła podstawowa dla klas 4-6, Parki narodowe i inne formy ochrony przyrody w Polsce – prgram multimedialny, Odpady i recykling – program multimedialny, chemiczne domino – kwasy i zasady, Na ratunek planecie – gra edukacyjna.

Ponadto został zakupiony zestaw multimedialny (tablica interaktywna, projektor, laptop, mobilny stojak, okablowanie)

Pracownia została wyposażona w nowe meble:  ławki szkolne pojedyncze (28 szt), krzesła szkolne (28 szt), biurko dla nauczyciela (1 szt), krzesło dla nauczyciela (1 szt), szafa szkolna (1 szt), szafa szkolna z witryną (1 szt), szafki szkolne z witryną (2 szt), półki (4 szt),  fototapeta i fototapeta ptaki (4 szt).

Do szkolnego kącika zieleni wybraliśmy: kluzję, fatsję japońską, dzbanecznik, skrzydłokwiat i chamedorę.

25 listopada 2016 roku o godz. 11.oo nasza eko-pracownia "Pozwólmy wróblom ćwierkać" została uroczyście otwarta. Do przecięcia wstęgi zaprosiliśmy Panią Krystynę Czechowską - Dyrektora Biura Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, księdza proboszcza dr Stanisława Nowackiego z Rzymskokatolickiej Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim, która jest naszym organem prowadzącym, Siostrę Dyrektor Jadwigę Pruską, wicedyrektora szkoły Panią Joannę Rokselę oraz przedstawicieli rodziców: Panią Anitę Dionizę-Kopeć i Panią Danutę Korpas. Podczas prezentacji eko-pracowni i zakupionych pomocy dydaktycznych uczniowie klasy IV: Maria Kuźnicka, Maja Sass, Julia Dybalska i Mateusz Owczarek przedstawili efekty pracy z mikroskopem; uczniowie klasy V: Helena Małachowska, Zofia Pierek, Piotr Żurawski i Jakub Wośko omówili działanie organów człowieka; a uczennice klasy VI: Agata Bartczak, Alicja Mijas, Wiktoria Żuber oraz Natalia Kacprzyk przypomniały wszystkim wiadomości o wszechświecie i zaprosiły do gry edukacyjnej. Nad wszystkim czuwała Pani Wanda Dybowska - nauczycielka przyrody i biologii w naszej placówce, która zademonstrowała działanie mikroskopu z kamerą.  Następnie goście z zainteresowaniem obejrzeli zakupione pomoce, odpowiadali na pytania w grze o wszechświecie oraz obejrzeli preparty mikroskopowe z cebuli. Pani Krystyna Czechowska przekazała na ręce siostry dyrektor drobne upominki, przydatne do pracy w nowej eko-pracowni.

Po intensywnej lekcji przyrody goście udali się na słodki poczęstunek w tortem z logo WFOŚiGW w Łodzi.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do powstania nowej eko-pracowni w naszej szkole:

-  siostrze dyrektor i księdzu proboszczowi za podpisywanie stosu dokumentów,

-  rodzicom, a zwłaszcza panu Jackowi Kopciowi za pomoc w położeniu tapety,

-  pani Magdalenie Sadowskiej - nauczycielce świetlicy, jej mężowi oraz tacie za pomoc przy kompozycji hasła pracowni i tapet z ptakami

-  pani Wandzie Dybowskiej za wybór pomocy i przygotowanie lekcji pokazowej.