projekt POLSCY SUPERMENI I SUPERMENKI OSTATNIEGO STULECIA HISTORII POLSKI

Uczniowie klasy III gimnazjum włączyli się w ogólnopolski projekt eTwinning „Polscy supermeni i supermenki ostatniego stulecia historii Polski”.

Inspiracją dla naszych działań było oparcie się na literaturze i wydarzeniach II wojny światowej. Uczniowie zapoznali się z takimi tekstami jak „Kamienie na szaniec”, Dywizjon 303”, „Pamiętnik z powstania warszawskiego”, opowiadania Idy Fink. Wzięli udział we wspólnym wyjściu do kina i ośrodka kultury, by obejrzeć filmową adaptację „Dywizjonu 303” i spektakl teatralny „Kartki z powstania warszawskiego” inspirowane utworem M. Białoszewskiego. Razem obejrzeliśmy również film pt. „Pianista”.

Szukając superbohatera, tworzyli chmury wyrazowe z cechami wybranych postaci oraz krzyżówki przedstawiające bohaterów.

Dla uczniów ważni okazali się bohaterowie „Kamieni na szaniec” – Tadeusz Zawadzki, Aleksy Dawidowski, Jan Bytnar oraz piloci Dywizjonu 303. Wspomnieliśmy również o Januszu Korczaku i Władysławie Szpilmanie.

Wielokrotnie na zajęciach dyskutowaliśmy na temat patriotyzmu – tego, który był i tego, który jest. Uczniowie potrafili argumentować swoje spostrzeżenia, stosownie oceniać sytuacje i postacie.